براساس شایعات انتظار می رود که شرکت Apple در Apple Watch Ultra بعدی از نمایشگر microLED استفاده کند، اما طی گزارشی تازه از کره جنوبی می‌گوید مشکلات زنجیره تأمین احتمالاً باعث خواهد شد تا این دستگاه نتواند زودتر از سال 2026 یا 2027 به بازار عرضه شود.

به‌گزارش TheElec، مشکلات مربوط به هزینه‌های بالای تولید و راندمان تولید همچنان بزرگ‌ترین مانعی است که از تولید انبوه Apple Watch Ultra با نمایشگر microLED جلوگیری می‌کند، و حتی می‌تواند عرضه آن به بازار را به بعد از سال 2026 موکول کند.

اپل ظاهراً حدود یک دهه است که روی فناوری سفارشی نمایشگر microLED کار و تحقیق می‌کند. این فناوری پیشرفته روشنایی بیشتر، رنگ‌های بهتر، دامنه پویای بهینه‌تر، زاویه دید بالاتر و مصرف انرژی پایین‌تر را فراهم می‌کند. همچنین بیان شده است که با این پنل ، از چنان کیفیتی برخوردار است که گویی تصاویر روی شیشه نمایشگر نقاشی می‌شوند.

عرضه Apple Watch Ultra micro LED به‌خاطر پیچیدگی‌های تولید عقب می‌افتد

نسل فعلی Apple Watch Ultra نمایشگر 1.93 اینچی دارد در حالی که مدل بعدی با پنل microLED نمایشگر 2.12 اینچی خواهد داشت. مشکل اپل این‌جاست که هزینه تولید نمایشگری با این تراکم پیکسل بالا برای محصولی با قیمت 799 دلار بسیار زیاد خواهد شد.

طبق گفته های این رسانه کره ای شبیه‌سازی‌های تولید نشان می‌دهد که راندمان ساخت یک نمایشگر 2.12 اینچی چندان خوب نیست و هزینه آن تا 150 دلار به ازای هر پنل می‌رسد. این هزینه در حال حاضر حدود چهار برابر هزینه 38 دلاری تولید پنل‌های OLED است.

هزینه 150 دلاری برای پنل نمایش Apple Watch حتی از هزینه تولید نمایشگر 6.1 و 6.7 اینچی آیفون 15 که به‌ترتیب 80 و 120 است نیز بیشتر می‌شود. این مسئله چنان مشکل‌ساز شده که گزارش امروز می‌گوید حتی پیش‌بینی عرضه Apple Watch Ultra micro LED برای سال 2027 می‌تواند بیش از حد خوش‌بینانه باشد.

اپل ظاهراً در نظر دارد که همه پنل‌های فعلی خود را در درازمدت با پنل‌های microLED جایگزین کند. بااین‌حال، باید دید که روند این تغییر چگونه پیش خواهد رفت.